PlayerUnknown's Battlegrounds
HABERLER PC Oyun Haberleri PUBG

PUBG Baş Yapımcısından Oyunculara Açık Mektup

2020, Nisan 21 Tarihinde Pubg Baş Yapımcısı Taeseok Jang tarafından oyunculara açık mektup yayınlandı. Bu Mektupta özellikle oyun hilelerine karşı pubg geliştiricileri tarafından alınan önlemlere vurgu yapan Taeseok Jang ‘ın anlattıklarının ne kadarı başarılı bir şekilde hayata geçecek, Pubg için bunu 2020 yılı sonuna doğru göreceğiz. 

PUBG Baş Yapımcısı Taeseok Jang‘ın mektubu ise şu şekilde:

2020 Anti-Hile & Performans Planları

 

Herkese merhaba,

Ben Taeseok Jang, PUBG PC’nin Baş Yapımcısı.

Tüm dünya COVID-19 tehdidiyle karşı karşıya, ve öncelikli olarak size ve sevdiklerinize sağlık diliyorum. Herkes gibi, PUBG de dünya üzerindeki ekipler gibi çalışma şeklinde değişikliğe gitti ve güvenli bir şekilde sizlere yeni içerik ve kesintisiz canlı hizmet sunmak için elimizden geleni yapıyoruz.

2019 bizim için yoğun bir dönemdi, birçok yeni içerik, bazı haritalarımızda güncellemeler ve bir dizi QoL düzeltmeleri uyguladık. Bu içeriklerin büyük bir kısmı çok iyi karşılansa da, bazı çalışmalarımızın sizi yeterince tatmin etmediğini biliyoruz. Birkaç kalıcı hata olduğunu ve bazı hile programlarına karşı zorlandığımızın farkındayız. Sizinle bu konular üzerinde konuşmak istiyorum.

Geçtiğimiz yıl, aynı zamanda ekibimizi genişlettiğimiz bir yıldı. Ekiplerimizin büyük genişlemeleri sırasında, sizinle doğru şekilde iletişim kuramamış olmamız, dinlemediğimiz ya da umursamadığımız anlamına asla gelmemeli. PUBG topluluğunun sevgisi ve tutkusu nedeniyle büyüdük ve bu özveri bizi üç yıllık hizmete taşıdı. Bugün hepinize sizin için en önemli konulara odaklanıp oyunu geliştirmeye devam edeceğiz.

Her kategoride üzerinden gitmek zor olacaktır bu yüzden diğer konular hakkında konuşmak için gelecekte ek notlar yayınlayacağım. Bu mektupta, size anti-hile, performans ve istikrar da dahil olmak üzere bizim için odak noktası olan konular hakkında bilgi paylaşacağım. Bir sürü teknik terim paylaşıyor olabilirim ama sizler için her şeyi mümkün olduğunca kolay takip edilebilir bir hale getireceğim. Ayrıca, özellikle anti-hile için, hileye devam eden insanlara çok fazla bilgi vermeden, planlarımızı ve ilerlememizi olduğunca paylaşmaya çalıştık.

Başlayalım;

Hack & Hile Programları Karşıtı Çalışmalarımız
Önleyici Tedbirlerin Geliştirilmesi
İzleme ve Yasaklama Güvenirliğinin Güçlendirilmesi
Performans & İstikrar İyileştirmeleri
Performans İyileştirmeleri
İstikrar İyileştirmeleri
Ağ Bağlantısı İyileştirmeleri

Hack & Hile Programları Karşıtı Çalışmalarımız

Hile programlarına karşı mücadele hiç bitmeyen ve çözüm bulmak için çok sıkı çalıştığımız bir konu. Geçen yıl, hile programlarını engellemek için çeşitli önlemler üzerinde çalıştık. Bu eylemlerin çoğunun odak noktası; bu son derece kazançlı hileleri oluşturmayı daha zor hale getirmek ve hile programı geliştiricilerini engellemek üzerindeydi. Hile geliştiriciler, bizim önlemlerimize adapte edebildiği için, mümkün olduğunca çabalarımızı gizli tuttuk. Bunun talihsiz yanı ise, yüksek öncelikli bir konuya karşı hiçbir şey yapmıyormuş gibi gözükmemiz oldu. Bu yıl, oyuncuların çabalarımızın etkisini hissetmelerini sağlamak için iyileştirmeler yapacağız

Geliştirilmiş Önleyici Önlemler
Preemptive anti-hile eylemleri; hileci hile programını çalıştırmadan önce aksiyon alır. Bunun esas amacı, hile programlarını hedef almak ve geliştirilmesini önlemek. Buna birkaç şekilde saldıracağız:

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması
Steam hesapları hacklendikten sonra ve hile programı kullanıldıkları gerekçesiyle sayısız hesabın PUBG’den men edilmesi ile ilgili bilet alıyoruz. Ele geçirilen hesapların büyük çoğunluğu Steam Guard’ı etkinleştirmemiş ve birçok kişi, ücretsiz oyun içi ögelerin sahte vaadiyle cezbeden kimlik avı siteleri aracılığıyla oturum açma bilgilerini tehlikeye sokuyor.

Hesap korsanlığını önlemek ve genel olarak güvenliği artırmak için, SMS kimlik doğrulaması ve tek seferlik bir parola kullanarak ikincil bir kimlik doğrulama sistemi ekleyeceğiz. Mümkün olan en adil ortamı sağlamak için dereceli maçlara katılabilmek için hesabınızın iki faktörlü kimlik doğrulamasının etkinleştirilmiş olması gerekecek.

Kod ile Hack Güvenlik Açıklarını Kapatma
Hile programları, kodumuzu işlemek için belirli faktörleri hedefler. İşte silahlarda, araçlarda ve karakter hareketinde manipülasyonu önlemek için yaptığımız şeyler;

Silahlar
Silahın atış açısı, geri tepme, balistik yörünge, vb. ile ilgili sunucu kimlik doğrulamasını güçlendirin.
Hedefleme ile ilgili istemci mantığının güvenlik açıklarını analiz edin ve üstesinden gelin.
Araçlar
Aracın hızı, hareket açısı, havada kalabileceğinin süresi vb. ile ilgili sunucu kimlik doğrulamasını güçlendirin.
Bu sadece tespit edilen hesapları yasaklamak için değil, aynı zamanda gerçek zamanlı olarak hileleri caydırmak, maç esnasında oyuncuyu oyundan atar ve anında yasaklar.

Karakter Hareketi
Bir karakterin hareket hızı, havada kaldığı süre vb. ile ilgili sunucu kimlik doğrulamasını güçlendirin.
Geliştirilmiş Hile Algılama ve Yasaklar
Bugüne kadar, hile programları kullanan milyonlarca hesap yasakladık. Ancak, büyük bir ölçekte yasaklanmalar olsa bile, hileciler bunu yapmaya ve sistemi ihlal etmeye devam ediyor. Bu yıl, otomatik yasaklama sistemimiz için gelişmiş algılamanın yanı sıra donanım yasaklaması sistemlerimizi geliştirmeye odaklanıyoruz.

Algıyı Genişletiyoruz

Takımımız, algıyı alanını genişleterek hile programlarını önlemek için büyük bir adım atacak. İlk çabalarımız önemli sonuçlar verirken, bu hile programlarının geliştiricileri kısa sürede algılama yöntemlerimizi atlamanın yollarını buldular. Güncellemeleri düzenli olarak yayınlayarak bu sorunu azaltmak için çalışıyoruz. Hile programları, yakalanmamak için çekirdek etki alanlarını hedeflemiştir. Bu yasal boşluğu kapatmaya yardımcı olmak için, yakında anti-hile çözümlerini tespit etmek ve hileleri kalıcı olarak durdurmak için daha yüksek yetkiye sahip olacağız.

Otomatik Analiz Ediyoruz

Manuel olarak analiz etmenin dezavantajı, tekrar eden önleyici güncelleme istiyor olması ve hile programlarının da sürekli güncelleniyor olması. Örnek olarak; bilgisayarınızın şüpheli bir hesap algılamasının ardından otomatik olarak kapanmasını verebiliriz. Amacımız, otomatik olarak hile programlarını ve kullanıcılarını, normalden tam farklılığı olduğunu ön plana alarak tespit etmek olacak. Oyuncunun ortamı saf değilse hesabı otomatik olarak engelleyebiliriz. Bu özellik şuanda Temmuz 2020 için planlanmaktadır.

HWID Yasaklamalarını Sıkılaştırıyoruz

Donanım Kimliği yasağı verildiğinde, yeni bir hesap satın alındığında veya çalındığında bile sunucularımız bilgisayarın kendisini kara listeye alır ve bilgisayar içindeki belirli bileşenlerin bilgilerini kaydeder. Daha fazla bilgi toplandıkça, yasak doğrulanır ama bu yöntemlerimizi ihlal etmek için, bazen tek bir bileşeni değiştirmek yeterli olabilir. Buna ek olarak, hile programlarının geliştiricileri donanım kimliği verilerini tahrif etmenin yollarını buluyor, bu da bu çabaları çok daha az etkili hale getiriyor. HWID yasaklamanın sınırlarını gördük ve şimdi bunu geliştirmek için çalışıyoruz. Hile programı ile ihlal etme algoritmasını düzenleyerek, programı tekrar engelleyecek bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bu şekilde, hile kullanan hesaplar ve PC’leri yasaklanabilecek.

Yasaklama Seviyelerini Güçlendiriyoruz

Başka bir yöntem ise, sizlerin paylaştığı raporlar. Raporlanan oyuncular arasında, hile yaptığına ait kanıtı yeterli olan oyuncular anında yasaklanır ya da daha fazla araştırma gerekiyorsa öncesinde geçici olarak 24 saat yasaklanır.

Geçici yasaklanan oyuncuların çoğu, kalıcı yasaklamaya evriliyor, fakat küçük bir kısmı, yetersiz kanıttan ya da yanlış raporlamadan oyuna devam edebiliyor. Amacımız, yanlış yasaklamaları en aza indirmek, bir hesap üzerinde araştırmaya devam etmek fakat oyuncuyu negatif olarak etkilememek. Bu nedenle, araştırma yöntemimizi değiştiriyoruz ve hile şüphesi ile geçici olarak yasaklanan hesaplara karşı daha sıkı tedbirler alıyoruz.

Buna ek olarak; şüpheli oyuncuları fazladan takip edeceğiz. Bir hesap en az bir kez geçici yasaklanmışsa, bazen oyunu nasıl oynadıklarını canlı izlemek de dahil olmak üzere, daha fazla araştırılması için bir yöntemi ekleyeceğiz.

Bir hesap hile şüphesiyle birden çok kez geçici olarak yasaklanırsa, hesabı düzgün bir şekilde araştırmak için zamanımız olduğundan emin olmak için otomatik olarak yasaklamalarına ek süre ekleyeceğiz. Ayrıca, masum bulunan kullanıcıların kontrol etmek için birden fazla masum hesapta uygun kanıt toplayarak oyuna hızla dönebilmeleri için soruşturma sürecini de otomatikleştirmek istiyoruz.

Bu önlemleri uygulamak için mevcut politika standartlarımızı yeniden düzenlememiz gerekir. Planımız bunları Haziran 2020’de uygulamaktır.

Performans & İstikrar İyileştirmeleri

Hileyi engelleme planlarımızı tartıştığımıza göre, diğer kritik sorunlarınızdan performans ve istikrara geçelim.

Bu kategori için en iyi yılımız olmadığını biliyoruz; ağ bağlantı sorunları, sunucu ve oyunun çökmesine neden olan hatalar. Yüksek seviye bir servis sunmak önceliğimiz, ve bazı hataların uzun sürmesi, iyi yaptığımız iyileştirmeleri gölgede bıraktı. Takılma ve oyunun çökme sorunları geçtiğimiz aylarda fazlalaştı ve geri dönüşlerinizi sesli bir şekilde duyabildik.

En güncel olarak, takılmaları engelleyecek bir güncelleme yayınladık ve 5.3 ile sunduğumuz yeni kan efektlerini bazı oyuncuları için oyunun çökmesine neden olduğu gerekçesi ile geri çektik. Bu sorunlar için güzel çözümler üretsek de, bunları algılamakta daha hızlı olmamız gerektiğini ve daha oyuna girmeden önce tespit etmemiz gerektiğini biliyoruz. Bununla birlikte, test aşamasını daha da güçlendireceğiz.

Oyun sunucularımız bu hatalar ile karşılaşırken, bu hataların en büyük nedeni hedeflendiğimiz DDoS saldırısıydı. Senenin başında, yeni bir defans sistemi uyguladık ve birkaç aydır hedefi haline geldiğimiz DDoS saldırısına karşı işe yaradığını görüyoruz. Bununla birlikte, bu tür saldırıların deneyiminize zarar vermemesi için çalışıyoruz.

Performans İyileştirmeleri

Takılmalara karşı Optimizasyon

Pak dosya optimizasyonu yoluyla paketteki içeriği bulmak için arama süresini arttırmak
Pak dosyası: Oyunda kullanılan tüm varlıkları (silahlar, araçlar, binalar, kostümler, vb.) sıkıştıran bir “paket” dosyası
Düzey Akış sayısını azaltarak ve optimizasyon yoluyla performansı arttırmak
Birleştirme Yatayı → Düzey Akış ve GC (Çöp Toplama) sayısını azaltın → takılma sorunlarını iyileştirme
Grafik veri yükleme/boşaltma nedeniyle yaşanan takılma sorunlarını iyileştirmek
Takılma sorunlarını azaltmak için Düzey Akışı yöntemini grafik veri yüklemesinden kare başına ayrı yüklemeye değiştirme
Takılma sorunlarını önlemek için iyileştirme listesi:
Oyuncular Envanteri açtığında
Oyuncular Karakter Önizleme’yi açtıklarında
Oyuncular silah kuşandığında
Oyuncuların öldürme yaptığı durumlarda
Oyuncular eşyaları yere attığında
Oyuncular Ayarlar ya da Görev dahil olmak üzere kullanıcı arayüzü açtıklarında
Optimizasyon için oyunda kullanılan Yazı Tipi türlerinin sayısını en aza indirmek
Oyunda gösterilen çeşitli deriler optimize edilecek – Eşyalar (Silah, karakter)
Özellikle, yüklemesi uzun zaman alan silah kozmetiklerinin eş zamanlı olarak yüklenmesi ile takılma sorunlarını iyileştirmek

GPU Optimizasyonu

HLOD’u daha fazla kullanarak GPU performansını optimize etmek ve geliştirmek
HLOD, bir sahnede işlenmesi gereken aktörlerin sayısını azaltarak kare başına saymayı azaltarak performansı artırmaya yardımcı olabilir.
Arazi ve binaları iyileştirerek optimizasyon uygulanması
Animasyonlara Optimizasyon

Yoğun karakter nüfusu veya aşırı eylem nedeniyle aşırı yük sorununu gidermek için hesaplama miktarının oyun açısından akıllıca bir önceliğe göre ayarlanabilmesi için animasyonları optimize etmek
Düşük Özellikli PC’ler İçin Yenileme

Bazı sistemlerde oyunun performans hataları nedeniyle oynanamadığını görüyoruz, yapacağımız iyileştirme ile sisteminize göre optimizasyon uygulanacak ve bu şekilde oyun servisi düşük gereksinimli bilgisayarlarda da istikrarlı olabilecek. Aynı zamanda, düşük CPU’lu bilgisayarlar için animasyon işlemese maliyetini azaltmak üzerinde çalışıyoruz.

İstikrar İyileştirmeleri

Hala oyuncuların lobide, oyun içinde, yükleme ekranında vb. aralıklı çökme sorunları yaşadığı durumlar var. Geliştirici ekibimiz, dahili doğrulama süreçlerini geliştirerek ve çökme raporlarını daha fazla kullanarak bu sorunları iyileştirmek için çalışmaktadır.

İstemci Çökme Sorunlarını Zamanında Düzeltilmesi

İstemcinin çökme sorunu, hafıza kaybı kaynaklı olabiliyor ve bunu güçlendirmek için çalışıyoruz
Bellek dosyalama nedeniyle gereksiz yere kullanılan belleği kaldırmak
Gerektiğinden daha fazla kullanılan sanat kaynaklarını optimize etmek
Kod yeniden düzenleme yoluyla genel olarak içerik yükleme yöntemlerini optimize etmek
Canlı profilleme yoluyla bellek sızıntısını önlemek
Bu, uzatılmış oyundan kaynaklanan sorunları önlemelidir.

Yapı Doğrulama İşleminin Geliştirilmesi

Manuel doğrulama yöntemlerini geliştirirken otomatik doğrulama aracını tanıtmak
Programın sağlığını izlemek için çeşitli check-up sistemi tanıtmak
Bellek sızıntısını kontrol etmek için araç
Bellek kullanımını denetlemek için araç
Belleğe istenmeyen erişimin neden olduğu çökmeleri algılayan bellek hasarlarını algılama aracı
Aksaklık kontrolleri
CPU/GPU durum denetimleri
100 AI oyuncu kullanarak test ortamı yaratmak
Bir maçta 100 oyuncu olduğunda performans testleri zaten yapılır, ancak oyuncu sayısı ve sonuçlar değişebilir.
Botları kullanarak, biz istediğimiz sıklıkta gerçek oyun ortamına benzer büyük ölçekli testler çalıştırabiliriz.

Ağ Bağlantısı İyileştirmeleri

DDoS

DDoS saldırıları bir noktada popüler çevrim içi oyunlarının çoğunu etkiler. Oyun sunucusu DDoS saldırılarıyla karşılaştığında, bu sunucudaki tüm kullanıcılar ağ gecikmesi, yüksek ping ve paket kaybı gibi bağlantı sorunlarından geçer. DDos saldırıları Kasım 2019’dan bu yana büyük ölçüde arttı ve Şubat 2020’de çok ciddi bir sorun haline geldi. Bu sorunu çözmek için ekiplerimiz kendi DDoS savunmamızı geliştirirken ek dış çözümler sundu. Bu sayede, çoğu DDoS saldırısı başarıyla engelleniyor. DDoS’a karşı aldığımız önlemleri ayrı bir yazıda daha ayrıntılı olarak paylaşacağız.

Paket kaybı

Bazı harici DDos çözümleri uygulandıktan sonra, NA ve AB oyuncularından daha yüksek miktarda paket kaybı raporu almaya başladık. Bunu biraz hafifletmemize rağmen, bu sorunlardan bazıları hala devam ediyor. Çeşitli hatalar buna katkıda bulunabileceğinden, bu paket kaybını daha da azaltmak ve genel ağ ortamını iyileştirmek için neden çözümlemesi ve rota optimizasyonu üzerinde çalışıyoruz.

Kapanış

Bazı durumlarda iletişimimizin koptuğunun farkındayız, ve içgüdüleriniz bazı konuları umursamadığımızı varsayıyor olabilir fakat hem iletişimimizi güçlendirmek için hem de bu sorunları gidermek için çok sıkı çalışıyoruz.

Bu yıl için planlanan bir sürü harika içeriğe sahibiz ve bir sonraki sorunun ne olacağını merak etmeden bunun keyfini çıkarabilmenizi istiyoruz. Bu mektupta da bahsettiğim gibi, ilerleyen tarihlerde başka konularda iletişimimize devam etmek istiyorum ayrıca bu mektubu okuduğunuz ve sabrınız için çok teşekkür ederim. Üzerinde çalıştığımız şeyi ve yaklaşan önceliklerimizin ne olduğunu tam olarak ifade etmek için doğru zaman olduğu düşünüyoruz.

PUBG Geliştirici ekibi, istikrarlı bir ortam sunmanın öneminin farkında ve devam eden geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.

Teşekkürler!

– Taeseok Jang, PUBG Baş Yapımcısı

 

PUBG için Güncelleme Yayınlandı

 

 

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: