PlayerUnknown's Battlegrounds

Bluehole tarafından yayımlanan ve geliştirilmekte olan çok oyunculu bir video oyunudur. Oyunda 100'e yakın (en fazla 100) oyuncu rotası belirlenmiş bir uçağın içinde oyuna başlarlar. İstedikleri zaman uçaktan atlarlar ve paraşütleriyle adanın herhangi bir konumuna inerler. Oyuncuların temel amacı çeşitli yerlerden buldukları çeşitli silahlarla diğer oyuncuları öldürüp ölmeden en sona kalan oyuncu olmaktır. Oyun esnasında adanın haritasındaki güvenli alan gittikçe küçülmeye başlar. Harita küçüldükçe oyuncular daha küçük bir alana yoğunlaşırlar ve birbirlerini görüp saf dışı bırakmaları ihtimali kolaylaşır. Oyunda en son hayatta kalan oyuncu/takım oyunu kazanır.

Oyun ilk olarak 23 Mart 2017 tarihinde Steam erken erişim ile Microsoft Windows için çıkış yapmıştır. Çıkışından yaklaşık 3 ay sonra 4 milyondan fazla kopya sattı.Oyunun ilk ana sürümü Windows platformunda 20 Aralık 2017'de erken erişimden çıkarak yayınlandı. Xbox One versiyonu 12 Aralık 2017'de piyasaya sürüldü. Mobil battle-royale oyunlarının artmasıyla birlikte PUBG Mobile 9 Şubat 2018'de Çin'de ilk çıkışını yaptıktan sonra 19 Mart 2018'de Android ve İOS platformları için ücretsiz olarak yayınlandı.

Oynanış

PlayerUnknown's Battlegrounds, 100'e yakın oyuncunun büyük ölçekli bir haritada birbirlerini öldürerek hayatta kalmaya çalıştıkları bir ölüm maçı oyunudur. Oyuncular oyuna tek başına, 2 ya da 4 kişilik takımlar halinde veya 4 kişilik takımlara karşı tek başına girebilir. Tek başına grup halinde girmeyi tercih eden oyuncular rastgele farklı oyuncularla takım olarak eşleştirilir. Her durumda oyuncular oyunu kazanmak için ölmeden en sona kalan oyuncu ya da takım olmaya çalışırlar. Takımdaki tüm oyuncular ölmeden takım dağılmaz.

Her maç oyuncular belirli bir rotada ilerleyen uçaklardan istedikleri zaman atlayarak paraşütle 8 x 8 kilometrelik geniş bir haritaya dağılırlar.Oyuncular haritaya indiklerinde oyuna bir etkisi olmayan kişisel kıyafet seçimleri dışında diğer oyunculara karşı üstünlük sağlayacak hiçbir şeyi olmaz. Oyuncular kask, zırh, çanta, silah, bomba, araç gibi çeşitli ekipmanlar bulmak için çeşitli binaları ve alanları ararlar. Zırh, kask, çanta gibi ekipmanlar 3 seviyeye sahiptir. Aynı zamanda silahlar için dürbün, uzatılmış hızlı çekim şarjörü, namlu, susturucu gibi geliştirmeler bulunabilir. Oyuncuların haritanın bazı belirli bölgelerinde daha iyi ekipman ve araçlar bulma ihtimalleri daha fazladır. Her oyuncu daha kaliteli ekipman bulmak istediğinden bu bölgelere daha çok akın ederler ve bu durum bu bölgeleri daha tehlikeli hale getirir. Seviye arttıkça kapasiteleri ve kaliteleri de artar. Oyunda oyunculara 2 farklı görüş imkanı sunulur isteğe göre oyuncular birinci şahıs ve ya üçüncü şahıs nişancı modunda oynayabilirler. Oyun esnasında görüş perspektifini değiştirmek mümkündür.

Her birkaç dakikada bir harita rastgele bir bölgeye doğru küçülmeye başlar. Haritanın güvenli bölgesine gitmek için oyunculara belirli bir zaman verilir. Zamanında güvenli bölgeye varamayan oyuncular dışarıda kalan tehlikeli bölgeyi yavaşça saran mavi parlayan bir duvar ile karşılaşırlar.[4] Oyuncular güvenli bölgeye ulaşabilmek için çeşitli sağlık paketlerini kullanırlar. Gittikçe daha çok hasar veren bu mavi parıltıdan kurtulamayan oyuncular ölürler.

Oyun boyunca kırmızı bölge adı verilen haritanın rastgele belirlenen bir kısmına bomba yağar. Oyuncular bu bombalardan kurtulabilmek için yapıların içine saklanır ve ya o bölgeden uzaklaşmaya çalışır.

Bir tam oyun süresi ortalama 30 dakikadan fazla sürer. Her oyun sonu oyuncular hayatta kaldıkları süreye, öldürdükleri oyuncu sayısına, oyunculara verdiği hasara göre oyun içi para birimiyle ödüllendirilirler. Bu ödüllendirme sadece oyunu kazanan oyuncular için değil, tüm oyuncular için geçerlidir. Bu oyun içi paralar oyunculara ücretsiz kasa alma imkanı sunar. Kasaların fiyatı her satın alıştan sonra katlanarak artar ve anahtar gerektiren etkinlik kasaları dışında kasaları açmak ücretsizdir içinden rastgele bir eşya çıkar. Kasalar açılmadan veya açılırsa içerisinden çıkan eşyalar Steam topluluk pazarında da satılabilir.

Oyundaki Popüler Silahlar

1- KAR98K

Bu silah tam adıyka Karbiner 98 Kurz 1935 bir Alman firması Alman Mauser fabrikası tarafından Nazi Alman Silahlı Kuvvetleri için üretilmiştir. oyun içinde 7.62 Mermisini kullanır. Level 2 ve Level 1 kasklara kafa atışı yaparak tek atarken Level 3 kask için en az 2 kafa atışı atması gerekir


2- M24

M24 oyunda en güçlü keskin nişancı tüfekleri sıralamasında 2.dir. Eskiden sadece airdroptan çıkıyordu fakat artık yerlerde bulabilirsiniz. Çok güçlü olmasına ramen ateş edildiğinde çok yüksek miktarda ses çıkarır.7.62 Mermisi kullanır.

3- AWM

Accuracy International Arctic Warfare, Birleşik Krallık yapımı bir keskin nişancı tüfeğidir. oyunda kendine özel mermisi olan bir silahtır(300 Magnum). Bu silah sadece airdroptan çıkar

oldukça güçlü bir silahtır ve en güçlü KNT dir.

4- SLR

SLR FN-FAL tüfeğinden özenilerek oyuna aktarılmış bir silahtır. Fn Fal aslında bir taarruz tüfeği iken oyuna SNT olarak aktarılmıştır 1950 yılında Belçika’ da üretilmiştir ve bu silah 7.62 mermi kullanır

5- SKS

7.62 mm mühimmat kullanır kapasite 11 dir yaklaşık ağırlığı 4 kg dır rus üretimidir Ama Çin, Yugoslavya, Romanya, Doğu Almanya, Kuzey Vietnam, Kuzey Kore, Bulgaristan üretimleri de vardır yarı otomatiktir ve 1944 yapımıdır . namlu çıkış hızı 750 civarıdır.

6- MİNİ 14

Hafif yarı otomatik bir tüfek olan Ruger Mini-14, M14 savaş tüfeğinin daha küçük bir versiyonu olarak benzerliği nedeniyle adlandırılmıştır. 5.56 Mermisini tüketen bu silah diğer keskin nişancı tüfeklerine göre daha az hasara sahiptir.

7- MK 14

Mk14 EBR (Markos 14 Geliştirilmiş Savaş Tüfek). Sadece airdroptan çıkan bir silahtır diğer SNT silahlarına göre daha kuvvetlidir . 7.62 mühimmatı tüketir ve rakiplerine çok yüksek miktarda hasar bırakır.

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: